Chemia budowlana
Większość z nas, kiedy myśli o chemii budowlanej, to ma na myśli technologię oraz materiały, które są stosowane w najbardziej zaawansowanych technologicznie budynkach na świecie. Oczywiście jest to do jakiegoś stopnia prawda, ale chemia budowlana ma wpływ na nasze życie w zdecydowanie większym stopniu, niż by to mogło nam się wydawać.
Chemia budowlana w przeszłości
Chemia budowlana obdarowała nas dobrodziejstwami swoimi jeszcze w czasach, kiedy oficjalnie nikt nie uznawał takiej nauki jak chemia. Do jej pierwszych osiągnięć, które w jakimś stopniu miały wpływ na to, w jaki sposób się budowało i w jaki sposób żyło, zaliczyć możemy zaprawę wapienną, cement, beton oraz różnego rodzaju barwniki. Już w starożytnej Grecji barwniki były powszechnie stosowane. Barwiono nimi zewnętrzne oraz wewnętrzne części budynków, natomiast zaprawa wapienna po raz pierwszy została wykorzystana w starożytnym Rzymie. Rzymianie zresztą byli mistrzami, jeśli idzie o wykorzystanie betonu.
Zabezpieczanie materiałów konstrukcyjnych przed czynnikami szkodliwymi
Nawet najlepszy materiał konstrukcyjny jest niestety poddawany działaniu różnego rodzaju szkodliwych czynników. W zależności od tego, jaki materiał weźmiemy pod uwagę, czynniki, które działają na niego sposób najbardziej destruktywny, mogą być oczywiście różne. Nie zmienia to faktu, że nawet najlepszy materiał konstrukcyjny, który może mieć wspaniałe właściwości w momencie badania, z czasem może je utracić. Tak więc w przypadku metali największym wrogiem była, jest i będzie korozja, w przypadku drewna wilgoć, grzyby oraz szkodniki, a w przypadku betonu największym wrogiem jest jednakowo duża różnica temperatur występująca w relatywnie krótkich odcinkach czasu oraz tak zwana wilgoć.
Chemia budowlana od wielu lat, jak i również obecnie stara się wymyślać substancje, które będą sprawiały, że te szkodliwe wymienione wyżej czynniki, będą oddziaływały w znacznie mniejszym stopniu negatywnie na materiały konstrukcyjne. Substancje te mogą być stosowane w różnej formie jako na przykład domieszka w przypadku betonu lub jako powłoka w przypadku zabezpieczeń korozyjnych na metalach. Chemia budowlana jak się okazuje, to nie tylko chemia w klasycznym ujęciu. Elektrochemia, chociaż zajmuje się nieco innymi tematami, również jest chemią. Do jednych z najlepszych przykładów zastosowania elektrochemii w ochronie materiałów konstrukcyjnych, jest na przykład stosowanie różnego rodzaju protektorów elektrochemicznych (katodowych a czasem anodowych), które są oparte na wykorzystywaniu różnicy elektroujemności między metalami. Dla osób mało biegłych w tej tematyce wystarczy wspomnieć tylko tyle, że jeśli byśmy połączyli dwa metale, z których jeden będzie bardziej szlachetny, to metal mniej szlachetny będzie korodował w pierwszej kolejności. Tym mniej szlachetnym materiałem jest właśnie protektor. Ponadto chemia budowlana dostarcza bardzo wielu środków ochrony do zabezpieczenia konstrukcji drewnianych. Drewno powoli wraca do łask, między innymi dzięki zastosowaniu takich środków, ale nie tylko. Chemia budowlana wymyśliła metody i procesy technologiczne, które na przykład pozwalają stworzyć tak zwane drewno laminowane. Drewno laminowane jest na tyle wytrzymałe i trwałe, że można z niego budować budynki o wysokości nawet kilkunastu pięter, co w przypadku zwykłego drewna niepoddanego żadnemu dodatkowemu procesowi technologicznemu, nie byłoby możliwe.
Środki, które ułatwiają nam codzienne życie
Chemia budowlana ostatecznie nie jest związana tylko i wyłącznie samą budową domów czy wielkimi konstrukcjami. Do osiągnięć chemii budowlanej należy w zasadzie wszystko, czego używamy do montażu, instalacji, lub napraw. Dobrym przykładem jest na przykład klej typu „super glue”, taśma dwustronna do montażu haczyka na ręcznik, silikon sanitarny do naszej łazienki. To wszystko są osiągnięcia właśnie chemii budowlanej. To właśnie inżynierowie w tej dziedzinie nauki, zajmowali się tymi materiałami, zanim zostały one wprowadzone do użytku. Często były one owocem pracy nad zupełnie innym pomysłem i powstały niejako przy okazji. Nie zmienia to faktu, że to właśnie inicjatywa w dziedzinie chemii budowlanej spowodowała, że żyje nam się zdecydowanie łatwiej. Wyobraź sobie, że chemia budowlana nie stworzyła tych wszystkich podstawowych rzeczy. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałyby nasze łazienki lub kuchnia, jeśli nie mielibyśmy silikonu sanitarnego, kleju do płytek ceramicznych, gumowych uszczelek hydraulicznych oraz całej masy innych rzeczy. Nie oznacza to oczywiście, że nie dałoby się żyć wygodnie. Problem polega w tym, że jakakolwiek naprawa leżałaby raczej poza zasięgiem wiedzy oraz umiejętności przeciętnego człowieka i do takich rzeczy musielibyśmy zawsze najmować fachowców. Obecnie dzięki tym materiałom, każdy może podjąć się naprawy na własną rękę. Jeśli chcemy na przykład wymienić sobie silikon sanitarny, wystarczy pojechać do sklepu, kupić interesujący nas silikon sanitarny, obejrzeć kilkunastominutowy filmik w internecie i właściwie możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi do pracy.