Na co wpływa witamina K?

Na co wpływa witamina K?

Na co wpływa witamina K? Witamina K pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. W praktyce jest to pewna grupa związków chemicznych, które okazują się niezbędne w wielu procesach, wśród których wyróżnić można krzepnięcie krwi, a także mineralizację kości. Czym dokładnie jest witamina K? Jaką rolę w organizmie ma witamina K? Gdzie i w jakich produktach występuje? Jakie objawy mogą mieć objawy witaminy K? Co powinniśmy wiedzieć na temat suplementacji witaminy K? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Witamina K – co to jest?

Zanim zaczniemy zastanawiać nad aspektami związanymi z witaminą K, warto wcześniej dowiedzieć się, czym ona tak właściwie jest. Otóż jest to pewna grupa związków chemicznych, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Wśród nich wyróżnić możemy zarówno witaminę K1, K2, jak i K3. Jeśli chodzi o witaminę K1, jest to w praktyce jednorodna substancja, która to syntezowana jest przez rośliny. Jeśli chodzi o witaminę K2, jest ona produkowana przez florę bakteryjną naszego organizmu. Najmniej popularna jest witamina K3, bowiem jest to jedynie prowitamina, która pozyskiwana jest jedynie w sposób syntetyczny. Po raz pierwszy witaminę K odkryto w 1930 roku. Dokonał tego uczony biochemik Carl Peter Henrik Dam. W tamtych czasach prowadził on zaawansowane badania związane ze zdolnością wytwarzania cholesterolu przez kurczęta.

Jaką rolę w organizmie ma witamina K?

Skoro wiemy już, czym charakteryzuje się witamina K, warto teraz zastanowić się nad tym, jaka jest jej rola w organizmie. Otóż jedną z najbardziej popularnych funkcji jest oczywiście udział w procesie związanym z krzepnięciem krwi. Witamina ta bowiem odpowiada za to, aby produkować czynnik, który za krzepnięcie jest odpowiedzialny. Dodatkowo jest ona w stanie katalizować syntezę białe S i C, przez co organizm wytwarza skrzep, w konsekwencji krwawienie zostaje zahamowane. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że witamina K ma bezpośredni wpływ na procesy, w których formuje się tkankę kostną, razem z witaminą D i C. Dlaczego witamina K ma tak duże znaczenie? Otóż jeśli spożywamy jej wystarczająco dużo, wówczas zmniejsza się prawdopodobieństwo złamania naszej kości udowej. Na podstawie skomplikowanych badań wywnioskowano również, że witamina K ma ogromny wpływ na profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego, a także choroby wieńcowej. Specjaliści twierdzą, że reguluje proces związany z odkładaniem się wapnia w śródbłonku, wątrobie i płucach. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że przeciwdziała ona zwapnieniom tętnic, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko związane z wystąpieniem niebezpiecznej miażdżycy. 

Gdzie występuje witamina K?

Na co wpływa witamina K?
Na co wpływa witamina K?

Warto posiąść podstawową wiedzę na temat tego, gdzie występuje witamina K. Jeśli odpowiednio zbilansujemy dietę, wówczas ilość witaminy K będzie w zupełności wystarczająca. Jeśli jednak wydaje nam się, że mamy jej niedobór, wówczas możemy szybko spożyć produkty, które posiadają witaminę K1. Najwięcej zawierają jej brokułu, szpinak, jarmuż, brokułu, brukselki, sałata, kapusta, szparagi zielone, kalafior. Co godne podkreślenia, witaminę K jesteśmy w stanie znaleźć również w olejach roślinnych. Wśród najpopularniejszych należy wyróżnić oliwę z oliwek, olej sojowy, olej rzepakowy. Jak ciekawostkę warto przytoczyć, że tłuszcze roślinne nie tylko posiadają witaminę K, ale także w dużym stopniu ułatwiają jej wchłanianie. W praktyce jest to substancja, która rozpuszcza się w tłuszczach. Witaminę K znajdziemy również w niektórych owocach, m.in. w kiwi, winogronach, awokado. Nieco inaczej wygląda to w przypadku witaminy K2. W tym przypadku konieczne okaże się spożywanie produktów odzwierzęcych. Warto wyróżnić sery, przetwory mleczne, mleko. W praktyce jednak witamina K2 to jedynie około 20 procent całej zawartości witaminy w naszej diecie. 

Niedobór witaminy K – jakie mogą mieć objawy?

Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w której witaminy K jest w naszym organizmie zbyt mało. Jednakże takie problemy mogą wystąpić, jeśli mamy problemy z tym, aby wchłaniać tłuszcze. Może tak się dziać w wyniku niektórych schorzeń, wśród których należy wymienić niedrożność dróg żółciowych, choroby zapalne jelit, choroby wątroby, zapalenie trzustki, a nawet mukowiscydoza. Jakie mogą być objawy niedoboru witaminy K? Najczęściej są to częste siniaki, które długo się utrzymują. Dodatkowo należy wspomnieć o krwotokach z nosa, obfitych miesiączkach, biegunkach, krwiomoczu.

Co powinniśmy wiedzieć na temat suplementacji witaminy K?

Suplementacja witaminy powinna polegać przede wszystkim na tym, aby spożywać produkty, które zostały wymienione w poprzedniej części artykułu. Alternatywnym rozwiązaniem może być zażywanie specjalnych suplementów, które z powodzeniem mogą być stosowane. Pamiętajmy jednak, że w większości przypadków, kiedy osoba jest w pełni zdrowa, dodatkowa suplementacja jest właściwie niepotrzebna. Dzieci powinny suplementować witaminę K tylko wtedy, gdy wskaże to lekarz.