Dokształcanie, czy to się opłaca?

Dokształcanie, czy to się opłaca?

Dokształcanie, czy to się opłaca? Jeszcze do niedawna wystarczyło uzyskać wykształcenie i rozpocząć pracę zawodową, w trakcie której zdobywa się dalsze doświadczenie i praktykę. Obecnie chcąc być bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy, pragnąc się przebranżowić lub też z powodu chęci podnoszenia własnych umiejętności i kwalifikacji, wybiera się kolejne studia lub tak zwaną podyplomówkę. Jest to przyciągające rozwiązanie pod względem czasu, jaki trzeba poświęcić, poniesionych kosztów oraz kilku innych zalet opisanych poniżej.

Dla kogo przeznaczona jest podyplomówka?

Studia podyplomowe najchętniej wybierają pielęgniarki i nauczyciele. Bardzo często z tego rozwiązania korzystają również dyrektorzy szkół, członkowie rad nadzorczych, dyrektorzy przedszkoli, osoby zajmujące stanowiska kierownicze czy osoby pragnące zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności. Ogólnie można dodać, że pracownicy z branży medycznej, administracyjnej i publicznej chętnie korzystają z tego rozwiązania. Jest to atrakcyjne rozwiązanie, gdyż nie trzeba iść na kolejne studia. Te wiążą się z edukacją, która trwa minimum trzy lata lub dłużej, a najkrótsze studia podyplomowe trwają tylko rok. Super pomysł i sposób na inwestycję w swoje umiejętności, która kończy się uzyskaniem wartościowego dokumentu – dyplomu potwierdzającego zdobycie nowych umiejętności.

Wybierając takie studia, wystarczy rok lub też półtorej roku, aby zdobyć upragniony dyplom. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli wymaga tego program (dużo większa ilość godzin i przedmiotów w porównaniu z resztą kierunków) studiów trwają maksymalnie dwa lata. Rekrutacja, podobnie jak na studia dzienne i zaoczne rozpoczyna się bardzo często wiosną i kończy się w okresie letnim, aby już jesienią przyszły student mógł rozpocząć kolejny etap edukacji. Kształcenie prowadzone jest przez uczelnie wyższe (uniwersytety, instytuty badawcze, Centra Medyczne Kształcenia Podyplomowego lub instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk – PAN), które proponują ściśle określone kierunki na podstawie obserwacji zmian na rynku pracy i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych adeptów oraz pracodawców.

Dokształcanie, czy to się opłaca?
Dokształcanie, czy to się opłaca?

Studia podyplomowe, podobnie jak studia zaoczne, odbywają się w czasie wybranych weekendów zwanych potocznie zjazdami. Najczęściej jest to jeden lub dwa zjazdy w miesiącu, bardzo rzadko zdarzają się trzy zjazdy. Harmonogram zjazdów podawany jest przed rozpoczęciem każdego semestru, więc można sobie swoje obowiązki dopasować i wszystko zaplanować dużo wcześniej. Same zajęcia przeprowadzane są zazwyczaj w sobotę oraz niedzielę, kiedy to pierwsze rozpoczynają się z samego rana, a ostatnie kończą się w godzinach prawie wieczornych. Zdarza się również, że niektóre kierunki rozpoczynają pierwsze zajęcia jeszcze szybciej, bo w piątek po południu. Jednak takie rozwiązanie należy do rzadkich posunięć lub trwa tylko jeden semestr.

Uważa się, że studia te przeznaczone są dla osób dojrzałych znających swoją wartość jako pracownik. Dlatego wśród wymagań rekrutacyjnych znajduje się dyplom ukończenia studiów wyższych pierwszego stopnia i drugiego stopnia lub przeprowadzonych jako jednolite studia wyższe magisterskie. Bardzo często wystarczy już ukończony pierwszy etap studiów, który kończy się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera. Oznacza to jednocześnie, że na studia podyplomowe nie mogą iść osoby po szkole średniej, jak liceum i technikum zawodowe.

Studia te są idealną propozycją dla osób pracujących ze względu na tryb odbywanych zajęć w wybrane weekendy. Warto podkreślić, że podjęta edukacja pozwala odświeżyć posiadaną wiedzę (zwłaszcza teoretyczną), ugruntować ją i poszerzyć, jeśli to konieczne. Dlatego jest to rozwiązanie wybierane często przez osoby, które już jakiś czas temu skończyły swoje studia lub ukończyły studia wyższe innego typu, niż wybrana podyplomówka. To także alternatywne podejście dla osób pragnących umocnić swoją pozycję na rynku, w celu przekwalifikowania się, zmiany miejsca pracy i chcąc poszerzyć swoje horyzonty. Co poniektórzy wybierając się na studia takie jak podyplomowe chcą raz jeszcze poczuć się jak dwudziestoparolatek, taki zabieg odmładzający umysł i duszę.

Rekrutacja, jak to wygląda?

Bardzo często rekrutacja na studia podyplomowe otwierana jest na wiosnę, jednak nie jest to regułą. Warto zapoznać się z terminami i sposobem rekrutacji, jeśli kierunek funkcjonuje już któryś rok z rzędu. Jak wspomniano, pierwszym warunkiem przyjęcia jest dyplom ukończenia studiów wyższych. Drugim kryterium jest udział w procesie rekrutacyjnym obejmującym rozmowę kwalifikacyjną, egzamin wstępny lub inne zadania postawione przed kandydatem.

Czy warto wybrać podyplomówkę?

Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertę uczelni wyższych, które oferują tego typu studia. Jest to propozycja atrakcyjna pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi tu o krótki czas edukacji i relatywnie niskie koszty w porównaniu z pięcioletnimi studiami. Dodatkowo jest to atrakcyjne przedsięwzięcie również dla pracodawcy, od którego część adeptów tych studiów otrzymuje dofinansowanie nauki lub kosztów podróży i pobytu.