Drewno konstrukcyjne – jakie wybrać, aby dom z drewna był solidny?
Drewno konstrukcyjne – jakie wybrać, aby dom z drewna był solidny? Domy z drewna są coraz częstszym wyborem osób, które zakupiły działkę i chcą postawić na niej swój własny dom. Mimo, że już kilkadziesiąt lat temu zostały wyparte przez ich murowany odpowiednik, współcześnie można zanotować ich renesans – zwłaszcza, że powstało kilka technologii pozwalającej na ich sprawne stawianie w pięknej formie. Podstawą ich konstrukcji, niezależnie od rodzaju (wszystkie opisujemy pokrótce w dalszej części tego poradnika) jest wybór odpowiedniego drewna konstrukcyjnego . Jakie powinno być, aby sprawdziło się w akcji i oferowało należytą solidność i trwałość? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi przemyśleniami na ten temat.
Drewno konstrukcyjne – jakie tak właściwie powinno być?
Wybierając drewno konstrukcyjne, na bazie którego powstanie nasz domek musimy odpowiednio się do tego przyłożyć – wybór ten ma bowiem największy wpływ na trwałość budowli, jak również na inne aspekty idące w parze z tą właśnie trwałością. Najbezpieczniejszą opcją jest wybranie zwykłego drewna sosnowego, którego odporność na zginanie, trwałość i sprężystość sprawiają, że jest idealne właśnie do budowania domków. Jeżeli nie możemy sobie na nie pozwolić, zdecydujmy się na inne drzewa iglaste – świerk, jodłę, modrzew. One też są wykorzystywane, choć nieco rzadziej. Ważne jest, aby drewno konstrukcyjne było odpowiednio suche. To mokre jest bardzo podatne na zagrzybienie, pleśń i inne grzyby, jak również na larwy owadów. Właśnie dlatego suszy się je komorowo w temperaturze 60 stopni Celsjusza, która jest w stanie poradzić sobie z tym wszystkim. Odpowiednie wystruganie drewna sprawia z kolei, że szkodniki nie będą mogły składać jaj na gładkiej powierzchni, a samo drewno będzie mniej podatne na ogień. Warto wspomnieć o tym, że drewno konstrukcyjne może być:
- lite – powstaje przy przecieraniu kłody (najczęściej dwukrotnym), które sprawia, że drewno ma prostokątny przekrój;
- klejone – uzyskuje się je poprzez klejenie płatów drewna albo kilku listew, a następnie czterokrotne ich struganie. Choć materiał ten jest bardziej wytrzymały, jego wilgotność nie powinna przekraczać 12% (w porównaniu do standardowych 18%).
Rodzaje domków drewnianych – który z nich wybrać?
Współcześnie nie wystarczy powiedzieć, że chce się mieć domek drewniany, by wiadomo było, o co dokładnie chodzi. Rynek oferuje bowiem ich trzy podstawowe rodzaje, każdy z których powstaje na bazie drewna konstrukcyjnego, jednak w nieco inny sposób i przy innym jego wykorzystaniu. Poniżej pokrótce nakreślić każdy z tychże rodzajów.
Domy drewniane z bali
Domy drewniane istnieją już od setek lat (szacuje się nawet, że wykorzystywano je – w bardzo pierwotnej formie – już w czasach prehistorycznych). Cechują się ogromną trwałością (bez problemu są w stanie istnieć przez kilka pokoleń), ale i solidnością – pod warunkiem, że powstaną na bazie odpowiednio dobranego drewna konstrukcyjnego. Ich ściany budowane są warstwami, a całą konstrukcję na końcu trzeba dodatkowo ocieplić. Robi się to od środka, przy czym w ich przypadku nie stosuje się żadnej elewacji zewnętrznej.
Szkieletowe domki drewniane
Domy szkieletowe, jak sama nazwa może sugerować, powstają poprzez stworzenie odpowiedniego ich szkieletu, właśnie z drewna. Następnie jest on wypełniony materiałem izolacyjnym (na przykład wełną mineralną), który przykrywa się w niemal dowolny sposób. W związku z tym z zewnątrz mogą wyglądać dokładnie tak, jak domy murowane, jeśli zdecydujemy się na tynkowaną elewację. Możemy jednak wykorzystać drewno i w dowolny sposób je ułożyć (pełni ono bowiem rolę dekoracyjną). Same domy szkieletowe są tanie i powstają szybko, bo w zaledwie kilka tygodni. Sprawdzają się również w czasie użytkowania – pod warunkiem, że skorzystamy z odpowiednich materiałów (przede wszystkim izolacyjnych) do ich stworzenia.
Prefabrykowane domki drewniane
Domy prefabrykowane są najbardziej innowacyjne. Ich budowa, a właściwie produkcja i montaż, są w stanie potrwać… 2-3 dni. Wspomnieliśmy o produkcji i montażu nie bez powodu – same w sobie bowiem powstają w całości lub w części w fabryce, by później były dostarczone w częściach na plac budowy i tam po prostu złożone. Choć należą do droższych, są zawsze precyzyjnie zbudowane, zgodnie z naszym projektem i oczekiwaniami. Nie wymagają też od nas wielkiego trudu pod kątem budowy, która trwa w końcu zaledwie kilka dni. Same w sobie są też bardzo trwałe – porównywalnie, jak domy z bali.
Podsumowanie
Nie bez powodu domki drewniane w dzisiejszych czasach stanowią coraz częstszy wybór osób planujących wybudować własne lokum mieszkalne. Powstają bardzo szybko i starczają na wystarczająco długo, a sama ich cena jest znacznie mniejsza od ich murowanych odpowiedników. Sam ich wygląd jest również niemal bezkonkurencyjny, a mikroklimat tworzący się w ich wnętrzu – po prostu zdrowy. Decydując się na nie pamiętajmy jednak, aby wybrać drewno konstrukcyjne na właściwym poziomie jakościowym. To ono jest podstawowym budulcem tego typu domków i to jego odpowiedni wybór może okazać się decydującym w kontekście trwałości, solidności i długowieczności całego domku.