Czego oczekiwać od firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami?
Czego oczekiwać od firmy zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami? Rynek nieruchomości należy do tych o największym potencjale zarobkowych. Sytuacja ta utrzymuje się od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miała się zmienić. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej ludzi decyduje się na spróbowanie swoich sił i wejście na niego – czysto w celach zarobkowych, oczywiście.
Większość z takich osób szybko przekonuje się, że przy posiadaniu kilku różnych nieruchomości ciężko jest zapanować nad potrzebami każdej z nich – właśnie w tym celu powstały firmy, dla których chlebem powszednim jest zarządzanie nieruchomościami. Po co tak właściwie powinniśmy po nie sięgać i czego powinniśmy od nich oczekiwać?
Czym tak właściwie jest zarządzanie nieruchomościami?
Chcąc zamknąć zarządzanie nieruchomościami w jedną definicję należy powiedzieć, że jest to usługa kompleksowo utrzymująca podlegające nam nieruchomości w należytym stanie technicznym, ale też administrująca nimi oraz zapewniająca jej płynność finansową. Skorzystanie z niej można utożsamiać z wynajęciem kogoś, kto będzie dbał o wszystkie sprawy zarówno wszystkich lokali, które posiadamy, jak i mieszkańców, które wynajmują w nich mieszkania czy pokoje.
Warto wspomnieć, że większość firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami działa nie tylko na już zakupionych i istniejących inwestycjach, a jest nam w stanie również doradzić na etapie zakupu lub sprzedaży danego obiektu czy też w kwestiach związanych z jego komercjalizacją (wynajęciem go na potrzeby działalności innych firm, a nie osób prywatnych).
Zobacz również:
- zarządzanie wspólnotą mieszkaniową Warszawa
- zarządca nieruchomościami Warszawa
- zarządzanie wspólnotami Warszawa
- zarządzanie i administrowanie nieruchomościami Warszawa
Zakres działania firmy zarządzającej nieruchomościami
Oczywistym jest, że inwestując w usługi firmy zarządzającej nieruchomościami oczekujemy, że zajmie się ona wszystkim, co tylko jest możliwe, a co ma związek właśnie z naszymi mieszkaniami czy budynkami. To błąd. Zakres usług firmy jest regulowany przez umowę, którą podpisujemy z nią, a najczęściej obejmuje:
- dbanie o sprawy księgowe i „papierkowe” – firma zarządzająca nieruchomościami dba o to, by na bieżąco prowadzić książkę obiektu budowlanego oraz dokumentację techniczną, ale też zajmować się wszelkimi sprawami związanymi z księgowością;
- obsługa należności finansowych – zarządzanie nieruchomościami to również dbanie o to, by przynosiły one zysk; niezależnie od tego, czy część z nich wynajmujemy lokalom (na przykład gastronomicznym) czy też osobom prywatnym, zarządzający musi ściągać z nich wszelkie należności, a następnie „przepuszczamy je” przez dział księgowości i przelewać bezpośrednio na nasze konto; powinien przy tym radzić sobie również z problematycznymi lokatorami, których prawdopodobieństwo wystąpienia rośnie wraz z coraz większą ilością posiadanych przez nas mieszkań czy lokali użytkowych;
- reprezentowanie nas przy zawieraniu umów – firma zajmująca się zarządzaniem naszymi nieruchomościami powinna zawierać (ale też negocjować) umowy z dostawcami wszelkiego rodzaju mediów (na przykład Internetu), ale też firmami zewnętrznymi, chociażby tymi zajmującymi się utrzymywaniem naszych lokali w czystości (na przykład w częściach wspólnych); powinna też sama zajmować się podpisywaniem umów z lokatorami oraz dbaniem o ich przestrzeganie;
- nadzorowanie i zlecanie prac remontowych – każda nieruchomość po jakimś czasie eksploatacji wymaga mniejszego lub większego odrestaurowania – firma zarządzająca nią powinna być w stanie nie tylko zlecić to innemu podmiotowi, ale też nadzorować, by wszystko przebiegało po naszej myśli i zgodnie z planem, stale konsultując z nami poważniejsze decyzje;
- regularne dbanie o stan techniczny lokali – rzeczą naturalną jest to, że w wynajmowanych przez nas mieszkaniach czy lokalach zdarza się, że coś się zepsuje – może to być mała rzecz, albo coś o wiele większego; w każdym z tych przypadków firma zarządzająca nieruchomościami powinna samodzielnie radzić sobie z naprawą usterek w rozsądnym terminie, który usatysfakcjonuje wynajmujących;
- bieżąca obsługa techniczna – istnieje wiele spraw technicznych, o które trzeba dbać na bieżąco; należy do nich między innymi utrzymywanie czystości wewnątrz i na zewnątrz obiektu, regularne odśnieżanie (zwłaszcza, jeśli budynek bezpośrednio przylega do chodnika – wtedy jest to nasz obowiązek) czy wietrzenie.
Oczywiście każdy z powyższych elementów jest tylko tym najczęściej występującym w standardowych umowach z zarządcami. Jeżeli od firmy oczekujemy czegoś więcej, warto spytać ją o możliwość poszerzenia owego zakresu i uczynienia go bardziej indywidualnym.
Podsumowanie
Zarządzanie nieruchomościami to usługa, która wraz ze wzrostem popularności inwestowania w mniejsze i większe nieruchomości cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić – wynajmującemu mieszkania jest w stanie zdjąć wiele z głowy, zajmując się najbardziej uciążliwymi, ale i czasochłonnymi aspektami związanymi z tymże wynajmem. Decydując się na nią upewnijmy się jednak, że rzeczywiście jej potrzebujemy, bo choć sięgają po nią również właściciele pojedynczych mieszkań, tak naprawdę pełnię jej możliwości wykorzystają tylko ci, którzy posiadają ich więcej.