Pamięć RAM – kto powinien mieć jej w komputerze najwięcej?

Pamięć RAM - kto powinien mieć jej w komputerze najwięcej?

Pamięć RAM – kto powinien mieć jej w komputerze najwięcej? Komputer gra coraz ważniejszą rolę w życiu każdego z nas – to nie ulega wątpliwości. Stał się istotną częścią nie tylko naszego życia prywatnego, ale i codziennej pracy – właśnie dlatego kupując go chcemy postawić na sprzęt najlepszej jakości i taki, który będzie działał szybko, sprawnie i bezproblemowo. Choć w całym procesie zwracamy uwagę na takie elementy, jak płyta główna, procesor czy karta graficzna, nie powinniśmy bagatelizować wyboru pamięci RAM – nie tylko pod względem jej ilości, ale i jakości. Dlaczego jest on tak ważny i w czym tak naprawdę pomoże nam owa pamięć? Kto tak właściwie jest w stanie najbardziej skorzystać na jak największej jej ilości?

Pamięć RAM – za co jest ona odpowiedzialna?

Pamięć RAM to jedna z najbardziej podstawowych części każdego komputera. Odpowiedzialna jest za ogólnie pojętą wydajność jego codziennej pracy. Za jej sprawą system oraz aplikacje działają szybciej i pozwalają nam na znacznie więcej. Sama w sobie zajmuje się zapisem i odczytem danych w tak zwanej pamięci tymczasowej. Podczas gdy większość plików, do których mamy stały dostęp znajduje się na naszym dysku twardym (czy też SSD), te, które są przez nas wykorzystywane tylko tymczasowo nie muszą trafiać na niego. Przynajmniej nie na stałe. Doskonale obrazuje to przykład oglądania filmiku na serwisie YouTube – odczytywanie go wymaga od komputera zapisu go w jego pamięci. Jako że mamy do niego wyłącznie tymczasowy dostęp (opuszczając stronę nie będziemy go już potrzebować), sam filmik będzie ładował się do pamięci tymczasowej. To właśnie za operacje w jej obrębie odpowiedzialna jest pamięć RAM. Trafiają do niej jednak nie tylko rzeczy z Internetu, ale też akcje podejmowane na bieżąco w obrębie programów graficznych czy też czegokolwiek innego, co umożliwia jakąkolwiek interakcję.

Pamięć RAM z perspektywy użytkowników komputera

To, że pamięć RAM jest bardzo istotnym elementem każdego komputera nie ulega wątpliwości. Pewne jest jednak również to, że różne grupy użytkowników tego sprzętu w nieco inny sposób odczują jej dużą czy mniejszą ilość i choć większość przeciętnych użytkowników doceni ogólny wzrost wydajności komputera osiągany za jej pośrednictwem, a widoczny chociażby w sprawniejszym działaniu przeglądarki, możliwości odpalenia większej ilości aplikacji czy też dynamiczniejszym i płynniejszym przełączaniu się między nimi, jej duża ilość najbardziej istotna będzie dla:

  • programistów – ci bardzo często operują w obrębie bardzo zaawansowanych i wymagających programów, najczęściej uruchamiając co najmniej kilka z nich w tym samym momencie;
  • graczy – choć pamięć RAM nie jest tak ważna, jak procesor czy karta graficzna, wciąż jest czymś, czego duża ilość może w znacznym stopniu poprawić płynność działania każdej gry;
  • grafików – każdy doskonale wie, że programy graficzne należą do tych zdecydowanie najbardziej wymagających i wykorzystujących wspomnianą już przez nas pamięć tymczasową; właśnie dlatego to graficy najbardziej docenią obecność dużych ilości pamięci RAM wewnątrz ich komputerów;
  • profesjonalistów z branży IT – wszyscy, którzy codziennie pracują na komputerach bardzo docenią obecność większej ilości pamięci RAM, która poprawi komfort ich użytkowania i ogólnie pojętą wydajność pracy.

Wybór pamięci RAM – czym się przy nim kierować?

Pamięć RAM - kto powinien mieć jej w komputerze najwięcej?
Pamięć RAM – kto powinien mieć jej w komputerze najwięcej?

Choć utarło się, że decydując się na pamięć RAM zwracamy uwagę wyłącznie na jej ilość, nie jest ona jedynym parametrem który powinien przykuwać naszą uwagę. Bardzo ważnym czynnikiem jest bowiem również sam rodzaj tej pamięci – choć starsze technologie (DDR i DDR2) są czymś, na co już się nie stawia, wciąż można je znaleźć w sklepach. Znacznie lepiej postawić na te nowsze, jak DDR3 czy DDR4, stanowiące gwarant zadowalającej szybkości i wysokiej jakości. Czynnikiem niesamowicie istotnym jest też opóźnienie – to ono definiuje to, ile czasu mija od wysłania żądania do pamięci do właściwego odczytu danych. Im mniejsze opóźnienie – tym szybciej są serwowane dane i tym wydajniejsza jest sama pamięć. Warto zwrócić też uwagę na częstotliwość pracy, zwłaszcza, jeśli jest się bardziej zaawansowanym i wymagającym odbiorcą. Choć standardowy użytkownik nie musi na nią zwracać większej uwagi, dla programisty czy grafika może mieć ona znaczenie.

Ważnym aspektem pamięci RAM jest to, że stanowi ona część wymienialną i możliwą do ulepszenia. Jeżeli więc w pewnym momencie użytkowania komputera uznamy, że mamy jej za mało, zawsze będziemy mogli jej nieco dołożyć, poprawiając tym samym wydajność działania naszego sprzętu.

Podsumowanie

Pamięć RAM jest jednym z tych elementów komputera, na których wybór powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Nawet jeśli mamy możliwość jej dokładania i stopniowego ulepszania, wybór tej właściwej (ilościowo i jakościowo) już na początku zapewni nam komfort korzystania z komputera, którego od początku jego posiadania możemy oczekiwać. Nie bagatelizujmy więc wyboru pamięci, zwracając na nią szczególną uwagę – zwłaszcza, że wcale nie należy ona do najdroższych części komputera i można pozwolić sobie na taką z nieco wyższej półki.