Jak założyć własny gabinet rehabilitacyjny?
Jak założyć własny gabinet rehabilitacyjny? Większość z nas marzy o tym, by móc założyć własną firmę, być szefem tylko dla siebie, pracować na własny rachunek. Jedni robią to zamieniając marzenia w działanie, inni zastanawiają się, jak tego dokonać. Oczywiście posiadanie własnej firmy wiąże się zarówno z wieloma zaletami, jak również i z wadami, dlatego też zanim otworzymy własną firmę, warto wziąć pod uwagę wszelkie za i przeciw, by móc na tej podstawie wybrać to właśnie, co okaże się być dla nas idealnym rozwiązaniem.
Dziś podpowiemy, jak otworzyć własną firmę w oparciu o gabinet rehabilitacyjny. Pokażemy, co trzeba zrobić i jakie kroki powziąć, aby własny gabinet stał się realny, a nie był tylko zwykłym marzeniem, niemożliwym do spełnienia.
Popularność ośrodków rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych
W chwili obecnej, rehabilitanci i fizjoterapeuci to zawody, które cieszą się niezwykle dużą popularnością. Korzysta z nich bardzo dużo osób, a przyczyn pojawienia się w tego typu gabinetach może być naprawdę bardzo dużo. Dobry gabinet rehabilitacyjny skupia się na profesjonalnej pracy z pacjentem i na leczeniu dolegliwości, z jakimi ten się zmaga. Jedni korzystają z takich miejsc ze względu na starość i zanikające pewne funkcje, inni mają problemy ze zdrowiem w związku z wypadkiem, jeszcze inni walczą z kontuzjami wywołanymi przez sport. Jedno jest pewne – gabinet rehabilitacyjny to miejsce, które w wielu sytuacjach może okazać się bardzo pomocne. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi kończących te studia decyduje się od razu pracować nie dla kogoś, ale na własny rachunek. Jedno jest pewne – w przypadku tego zawodu pracy na pewno nie zabraknie, bo pacjenci na coraz większą skalę z tego typu miejsc korzystają. Jak więc otworzyć taki gabinet, swoje własne miejsce pracy?
Opcje założenia własnego gabinetu rehabilitacyjnego
Jeśli stoimy już przed ostatecznym faktem założenia własnej firmy, to w przypadku tego zawodu mamy do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, drugą działalność komercyjna. Na jakich zasadach działa? Czym się różni? Jeśli działamy stricte komercyjnie, otwieramy własny gabinet rehabilitacyjny, sami poszukujemy pacjentów i wszelkie działania wykonujemy samodzielnie. Jeśli chodzi o kontrakt z NFZ, tutaj mamy możliwość uzyskania większego grona pacjentów, bowiem wiadomo iż nie każdy może sobie pozwolić na te usługi odpłatnie. Własny gabinet to możliwość zakupu takiego sprzętu, jaki tylko chcemy, bowiem ogranicza nas tutaj jedynie aspekt finansowy, a więc to, na ile możemy sobie pozwolić. W przypadku współpracy z NFZ, są określone wymagania, do których należy się stosować i które należy spełniać, by osiągnąć zamierzone rezultaty.
Jak powinien wyglądać gabinet rehabilitacyjny?
Aby dany gabinet rehabilitacyjny mógł spełniać swoje zadania, niezwykle ważnym elementem jest to, aby dostosować go w pełni do potrzeb najbardziej nawet wymagających pacjentów. Podstawą są na pewno podjazdy do wózków inwalidzkich, ewentualnie windy i inne udogodnienia, które pozwolą takim pacjentom bez problemu do gabinetu wjechać. Wiadomo bowiem, iż takich pacjentów jest w tego typu miejscach bardzo dużo, dlatego też muszą się tam oni czuć w pełni swobodnie. W danym lokalu, w którym otwieramy gabinet rehabilitacyjny, muszą znaleźć się toalety, również dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych pacjentów. Wyposażenie mebli jest tutaj również niezwykle ważne i istotne. Należy postawić bowiem na meble wykonane z materiałów, które są łatwe w myciu i dezynfekcji. Wszelki sprzęt na jakim pracujemy, musi być od siebie odgrodzony ściankami. Wiele zabiegów wymaga osobnych pomieszczeń i tak na przykład inną będzie sala kinezyterapii, inną gabinet masażu. Jeśli pracujemy na kontrakt z NFZ, czas pracy jest odpowiednio określony. Powinniśmy pracować co najmniej pięć dni w tygodniu i nie krócej niż pięć godzin dziennie bez przerwy. Co więcej, przez dwa dni konieczna jest praca w godzinach od 13 – 18. Jeśli chodzi o prywatny gabinet rehabilitacyjny na własnych zasadach, tutaj godziny ustalamy sobie indywidualnie i pracujemy tyle, ile chcemy i jaką mamy możliwość.
Co może nam zaoferować gabinet rehabilitacyjny?
Jeśli korzystamy z usług gabinetu rehabilitacyjnego, otrzymać możemy bardzo wiele usług, które będą w stanie nam pomóc rozwiązać problem, z jakim się zmagamy. Wśród dostępnych zabiegów wyróżnić możemy na przykład elektroterapię, światłolecznictwo, utradźwięki, laseroterapię, czy też leczenie zmiennym polem elektromagnetycznym i magnetycznym. Jeśli chodzi o zabiegi kinezyterapeutyczne, te obejmować mogą między innymi ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, wspomagane, pionizację, a także ćwiczenia z wyciągiem, nauka czynności lokomocyjnych, czy też różnorodne ćwiczenia z obciążeniem, z oporem, czy izometryczne . Oczywiście każdy gabinet rehabilitacyjny oferuje nam inną jakość usług w tym zakresie, dlatego też jeśli już chcemy skorzystać z tego typu rozwiązania, bez względu na to, czy prywatnie czy na NFZ – podstawą jest wybrać najlepszego w swojej dziedzinie specjalistę.