Jak technologia PCIe 4.0 wpłynie na rynek dysków SSD?

Jak technologia PCIe 4.0 wpłynie na rynek dysków SSD?

Jak technologia PCIe 4.0 wpłynie na rynek dysków SSD? Wraz z nowymi procesorami Ryzen 3000, AMD wprowadziło pierwszą znaczącą zmianę dotyczącą złączy PCIe od 2010 roku. Produkty AMD są w stanie obsługiwać technologię 4.0. Oznacza to, że po raz pierwszy możliwe stało się skompletowanie całego komputera działającego w oparciu o PCIe 4.0. Oprócz procesora AMD Ryzen 3000 wraz z płytą główną X570 i kartą graficzną Radeon RX 5700 albo 5500 XT należy zaopatrzyć się w nowoczesne dyski SSD PCIe 4.0.

Dzięki temu klienci wreszcie będą mogli skorzystać z technologii pozwalającej na uzyskanie znacznie większej prędkości transferu danych.  Obecnie na rynku dostępne są między innymi dyski SSD tego typu wyprodukowane przez firmy Sabrent, Corsair oraz Gigabyte. Wraz ze wdrożeniem produktów obsługujących interfejs PCIe 4.0, AMD wyprzedziło swoją konkurencję. Nowy interfejs służy do podłączania kart rozszerzenia oraz dysków SSD M.2. Za ich pomocą połączone są różne układy scalone wewnątrz naszego komputera. W porównaniu do swojego poprzednika – PCIe 3.0 – nowy interfejs cechuje się dwukrotnie wyższą przepustowością.

Rzeczywiste efekty używania interfejsu PCIe 4.0

Zarówno dyski SSD, jak i karty graficzne obsługujące PCIe 4.0 są wydajniejsze od swojej konkurencji. Czy jednak przeciętnych użytkownik komputera odczuje tę różnicę? Wielu zagorzałych graczy dysponuje potężną maszyną, na której bez problemu odpalają najnowsze tytuły gier komputerowych. Takie osoby zapewne nie będą czuły potrzeby zakupu nowych podzespołów wyłącznie ze względu na obecność złączy PCIe 4.0. Wynika to z faktu, że rzadko która gra w pełni wykorzystuje przepustowość oferowaną przez złącze x16 PCIe 3.0. Różnica między podażą i popytem jest czymś, co od dawna towarzyszy branży podzespołów komputerowych. Znakomita większość gier nie wykorzystuje w pełni możliwości oferowanych przez sprzęt komputerowy dostępny obecnie na rynku. Jest to celowe działanie ze strony producentów gier komputerowych. Dzięki temu ich gry są kupowane przez znacznie szersze grono graczy, którzy niekoniecznie dysponują komputerem składającym się z najnowocześniejszych podzespołów. Dlatego też złącza PCIe 4.0 dają nam stosunkowo ograniczone korzyści w przypadku kart graficznych Radeon RX. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie pozbawione swoich zalet. Pozwalają znacząco ograniczyć ilość energii pobieranej przez nas komputer.

Jakie urządzenia skorzystają najwięcej na technologii PCIe 4.0?

Nowe PCIe 4.0 niesie ze sobą obietnicę drastycznej poprawy, jeśli chodzi o przechowywanie danych. AMD zademonstrowało to, używając nowych dysków SSD, takich jak Gigabyte Aorus M.2 PCIe 4.0. Ten model bez problemu osiąga prędkość odczytu na poziomie 5 GBps oraz szybkość zapisu w wysokości 4.3 GBps. Są to wyniki około 35 procent wyższe niż w przypadku szybkich dysków SSD M.2 PCIe 3.0. Zwiększona sprawność napędów przesyłających dane za pośrednictwem złącza PCIe 4.0 jest szczególnie odczuwalna, gdy potrzebujemy przenieść pliki dużych rozmiarów. Osoby potrzebujące jeszcze szybszego przesyłu danych można zdecydować się na zakup kilku dysków SSD, na przykład 2 TB PCIe 4.0 M.2, działających w ramach macierzy RAID 0. Cztery takie dyski są w stanie umożliwić odczyt sięgający 15,4 GBps oraz zapis na poziomie 15,5 GBps. Jest to wynik o wiele lepszy niż w przypadku ośmiu dysków SSD M.2 x4 PCIe 3.0 skonfigurowanych w macierzy Raid 0 i zamontowanych na płycie głównej Intel X299.

Ograniczenia związane z komputerem obsługującym PCIe 4.0

Jak technologia PCIe 4.0 wpłynie na rynek dysków SSD?
Jak technologia PCIe 4.0 wpłynie na rynek dysków SSD?

O ile taka duża prędkość napędu jest dużą zaletą, wymaga jednak od nas pewnego wyrzeczenia. Ryzen 3000 dysponuje wyłącznie jednym gniazdem rozszerzenia, do którego można podłączyć kartę x16 PCIe 4.0. Oznacza to, że musimy wybierać pomiędzy kartą graficzną oraz dyskiem SSD. Do dyspozycji pozostają nam pozostałe gniazda i złącza na płycie głównej X570. Ustalenie optymalnej konfiguracji wszystkich podzespołów może być trudnym zadaniem. Podejmować się go powinny wyłącznie osoby dysponujące wystarczająco wiedza z tej dziedziny. Przeciętny użytkownik będzie musiał ograniczyć się do zdecydowania, co jest dla nich ważniejsze – karta graficzna wykorzystująca PCIe 4.0, czy dysk SSD korzystający z tego samego interfejsu. Najrozsądniejszą decyzją jest podłączenie porządnego napędu półprzewodnikowego, gdyż to właśnie ten podzespół najwięcej skorzysta na technologii PCIe 4.0.

Sporym wyzwaniem dla urządzeń obsługujących nową wersję PCIe będzie poradzenie sobie z nadmiernym nagrzewaniem. Przejście z PCIe 2.0 na PCIe 3.0 wiązało się z poprawą wydajności w wyniku optymalizacji protokołu. Niestety spowodowało to na tyle duży wzrost temperatury, że radiatory stały się niezbędnym elementem komputera. Bez nich nie byłoby możliwe utrzymanie wydajności na takim poziomie. Nie inaczej wygląda sytuacji w przypadku przejścia na PCIe 4.0. Większość wzrostu wydajności wynika ze zwiększonej częstotliwości taktowania. Wiąże się to jednak z większą ilością wytwarzanego ciepła. Każda płyta główna obsługująca ten typ złącza wymaga porządnego wentylatora, który niestety sprawi, że nasz komputer jest bardziej hałaśliwy.