Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu stóp?
Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu stóp? Nieprzyjemny zapach stóp to problem, z którym zmaga się wiele osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Uciążliwy i – co gorsza – wstydliwy nie zawsze bywa w odpowiedni sposób zwalczany. Jak więc radzić sobie z problemem przykrego zapachu stóp?
Nieprzyjemny zapach stóp – przyczyny problemu
Przykry zapach stóp może być powodem znacznego obniżenia pewności siebie oraz samooceny. Nierzadko sprawia także, że osoby borykające się z tymże problemem niechętnie biorą udział w spotkaniach towarzyskich czy zajęciach sportowych. Spośród najczęstszych przyczyn, które stoją za problemem nieprzyjemnego zapachu, wymienić należy przede wszystkim obecność niepożądanych patogenów, ale i zazwyczaj towarzyszący mu problem nadpotliwości stóp.
Z kolei za obecnością patogenów – najczęściej dermatofitów, czyli grzybów – w strukturze naskórka czy paznokci u stóp stoi zazwyczaj jedna lub kilka z poniższych przyczyn:
- niedostateczna higiena stóp,
- noszenie złej jakości, nieoddychających butów i skarpet,
- noszenie zbyt ciasnego obuwia,
- predyspozycje genetyczne,
- przewlekłe choroby towarzyszące,
- niestosowanie się do zasad higieny i bezpieczeństwa w miejscach publicznych, jak basen czy siłownia.
Rozwijająca się infekcja grzybicza oraz problem nadpotliwości stóp mogą także występować jednocześnie, potęgując wzajemnie własne, uciążliwe objawy. Nadmiernie pocące się stopy, które przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie zamknięte są w ciasnych butach, stwarzają idealne wręcz warunki do gwałtownego i intensywnego rozwoju infekcji grzybiczej. Te dwie współistniejące ze sobą – jak i występujące osobno – dolegliwości to najczęstsze przyczyny problemu nieprzyjemnego zapachu stóp.
Poza wspomnianymi wyżej przyczynami za problemem stać może także infekcja bakteryjna, równie znacząco wpływająca na przykry, niepożądany zapach stóp.
Nieprzyjemny zapach stóp – jak zwalczyć problem?
Z problemem przykrego zapachu stóp najlepiej jest zgłosić się do doświadczonego specjalisty podologa. To właśnie podolog pomoże nam bowiem w dokładnym ustaleniu przyczyny dolegliwości, co pozwoli na jej w pełni skuteczne zwalczenie. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz szeregu niezbędnych badań specjalista powie nam, co w naszym przypadku stoi za problemem nieprzyjemnego zapachu stóp, a następnie zaproponuje najlepszą drogę leczenia.
Jeżeli za problemem stoi infekcja grzybicza, podolog przede wszystkim zajmie się jej zwalczeniem za pomocą specjalistycznych preparatów. Jeśli natomiast przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest nadmierna potliwość stóp, może on zaproponować jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tejże dolegliwości, czyli jonoforezę.
Jonoforeza jest profesjonalnym zabiegiem, który opiera się na przepływie prądu galwanicznego przez nerwy i gruczoły znajdujące się w stopach. Zabieg rozpoczyna się od ułożenia stóp w misce z wodą, gdzie znajdują się elektrody. Następnie podolog włącza przepływ prądu, który automatycznie stymuluje synaptyczne przejścia nerwowe w stopach. To z kolei powoduje, że gruczoły potowe stóp stają się znacznie mniej aktywne. Zabieg pozwala więc na ograniczenie pracy gruczołów, a co za tym idzie – znaczne zmniejszenie wydzielanego przez nie potu, będącego przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
Najlepsze efekty uzyskuje się najczęściej po serii około 10 zabiegów powtarzanych cyklicznie w równych odstępach czasu. Jeden zabieg jonoforezy trwa od 20 do 30 minut.
- frezarka podologiczna z pochłaniaczem pyłu https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezarki/
- frezarka z pochłaniaczem https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezarki/frezarki-z-pochlaniaczem-pylu/
- torebki do sterylizacji https://kerpro.pl/kategoria-produktu/dezynfekcja-i-sterylizacja/sterylizacja/torebki-i-rekawy-do-sterylizacji/
Domowe sposoby i profilaktyka
Po zakończonym leczeniu podolog najczęściej przekazuje pacjentowi także szereg wytycznych, dotyczących właściwej pielęgnacji stóp oraz odpowiedzialnej profilaktyki. Przestrzeganie owych zasad pozwala na zminimalizowanie ryzyka ponownego pojawienia się problemu. Do najważniejszych zasad należy oczywiście odpowiednia dbałość o higienę stóp, ale także regularna zmiana i wymiana skarpet i obuwia. Warto zwracać także uwagę na jakość i właściwe dopasowanie wybieranych butów, które od czasu do czasu dobrze jest również dokładnie zdezynfekować.
Ponadto należy stosować także wysokiej jakości specjalistyczne środki kosmetyczno-pielęgnacyjne, które pozwolą na utrzymanie stóp we właściwej kondycji, zdrowiu i estetyce. W przypadku wcześniejszego problemu nadmiernej potliwości stóp są to przede wszystkim środki regulujące poziom wydzielanego przez gruczoły potu – dezodoranty, czy talki, jednak wyłącznie te, których skład, jakość i skuteczność potwierdzi nasz specjalista podolog. Niektóre z profesjonalnych dezodorantów, przeznaczonych dla osób borykających się z problemem nadmiernej potliwości stóp, posiadają w swoim składzie także środki przeciwgrzybicze, dodatkowo chroniące stopy przed rozwojem ewentualnej infekcji. Warto stosować także specjalne wkładki do butów, najlepiej modele z pochłaniającym nieprzyjemny zapach oraz nadmiar wilgoci węglem aktywnym.